Zespół Szkół im. Bohaterów Narwiku

Wycieczka do Dęblina

        Wycieczka do Dęblina to wspaniałe doświadczenie dla każdego, kto interesuje się lotnictwem i historią lotnictwa. Dlatego też nasza klasa 2 TD wraz z p. wychowawczynią Katarzyną Kwiatkowską i p. Anną Karpińską pojechała tam 20 kwietnia 2023r.

       Od razu po przyjeździe do Lotniczej Akademii Wojskowej (LAW) mogliśmy zobaczyć najwyższej jakości symulator wieży kontroli lotów. Symulator pozwala na realne odwzorowanie specyficznych manewrów lotnictwa wojskowego oraz cywilnego. Składa się z dwóch stanowisk kontroli lotniska, zapewniających wizualizację 360 stopni wokół wieży kontroli lotniska. Prowadzący zajęcia dla studentów opowiedział nam o pracy kontrolera lotów, zwracając uwagę na to, jakie warunki psychofizyczne trzeba spełnić, by sprawdzić się w tym specyficznym i trudnym zawodzie.
Potem przeszliśmy do sali z symulatorem lotu śmigłowcem PZL SW-4, który doskonale odwzorowywał rzeczywistość; niestety, mogliśmy jedynie popatrzeć.
      Następny był symulator skoku ze spadochronem, na którym był jeden z  kursantów, który oddawał skoki w czasie, gdy my słuchaliśmy, oraz symulator fotela katapultowego.
Kolejny był symulator, na którym w końcu mogliśmy spróbować swoich sił – symulator samolotu PZL M28/BRYZA. Wrażenia były wspaniałe, niektórzy pierwszy raz mieli styczność z takim symulatorem, Na pewno cała klasa była miło zaskoczona faktem, że mogliśmy spróbować swoich sił w powietrzu.
      Ostatnią atrakcją w Akademii Wojskowej była sala gimnastyczna dla pilotów, którzy muszą umieć znosić duże przeciążenia na statku powietrznym.
Drugim celem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych, poświęconego statkom powietrznym, które mogliśmy zobaczyć w wersjach 1:1, a do niektórych mogliśmy wejść i zobaczyć je od środka. W salach muzealnych z kolei można było również obejrzeć wiele innych interesujących eksponatów, takich jak wyposażenie współczesnego pilota i tego z dawniejszych lat, na przykład wojennych lub powojennych. Muzeum w Dęblinie oferuje także wystawy specjalne, które są poświęcone określonym tematom, takim jak rozwój lotnictwa cywilnego czy lotnictwo wojskowe.
      Wycieczka do Dęblina to świetna okazja, aby zobaczyć i poznać historię lotnictwa oraz zainspirować się do dalszych poszukiwań w tej dziedzinie. Jest to ciekawe miejsce dla fanatyków lotnictwa wojskowego oraz cywilnego. Dodatkową atrakcją były ciągłe przeloty nad naszymi głowami – dostrzegliśmy samoloty takie jak: Diamond DA 20, M-346 Bielik czy śmigłowiec MI-2.

D. B.
K.K.

Skip to content