Zespół Szkół im. Bohaterów Narwiku

Spotkanie z Administratorem NASA

2 czerwca uczniowie z klas 3TC i 3TD wzięli udział w spotkaniu młodzieży z Administratorem NASA Billem Nelsonem.

Szef amerykańskiej agencji na zakończenie dwudniowej wizyty w Polsce spotkał się z młodzieżą w Centrum Nauki Kopernik. Towarzyszył mu Ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski oraz Dyrektor Polskiej Agencji Kosmicznej– Grzegorz Wrochna.

Podczas spotkania z uczniami Bill Nelson pierwszy raz publicznie pokazał zdjęcie 𝗴𝗮𝗹𝗮𝗸𝘁𝘆𝗸𝗶 𝗡𝗚𝗖 𝟱𝟬𝟲𝟴 ( zdjęcie znajduje się w galerii ), widocznej w wiosennym gwiazdozbiorze Panny. Zdjęcie wykonane zostało przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba . Wygląda dość podobnie do naszej Drogi Mlecznej, ale jest dwa razy mniejsza i znajduje się około 22 milionów lat świetlnych od nas.

Ponadto poruszone zostały także takie tematy, jak powrót ludzi na Księżyc, planowana misja na Marsa do 2040 roku i związane z tym prace nad skróceniem półrocznego czasu podróży, a także pytania o historię amerykańskiego podboju kosmosu, gdyż sam Bill Nelson uczestniczył w 1986 roku w misji kosmicznej wahadłowca Columbia.  Bill Nelson opowiadał również o swoich przeżyciach związanych z poruszaniem się w stanie braku grawitacji.

Na zakończenie spotkania Bill Nelson odpowiadał na pytania uczniów (również z naszej szkoły).

Szef NASA wspomniał również, że droga do NASA otwarta jest dla każdego i okres, kiedy astronautami byli tylko wojskowi, już się skończył.

Skip to content