Zespół Szkół im. Bohaterów Narwiku

Medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”

Tradycją Zespołu Szkół im. Bohaterów Narwiku jest łączenie obchodów święta Komisji Edukacji Narodowej ze ślubowaniem klas pierwszych i włączaniem tych uczniów w poczet społeczności szkolnej. Bardzo często uroczystość uświetniają zaproszeni goście – przedstawiciele władz Dzielnicy Warszawa Włochy, Rady Rodziców bądź instytucji, organizacji i firm zaprzyjaźnionych ze Szkołą.

W tym roku szkolnym powyższa uroczystość odbyła się 13 października i miała wyjątkowy charakter. Było to związane z nadaniem Technikum nr 9 im. Bohaterów Narwiku medalu „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”. Medal został przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla idei pamięci narodowej. Odznaczenie do sztandaru Zespołu Szkół przypiął Prezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Pan Lesław Karst.

Docenienie Szkoły przez Ministerstwo za dbanie o miejsca Pamięci Narodowej jest potwierdzeniem słuszności podejmowanych działań, powodem do dumy. Każdego roku, w okolicy święta Wszystkich Świętych chętni uczniowie pod opieką wiceprezesa WKSL, a naszego nauczyciela, prof. Włodzimierza Danielskiego zapalają znicze na grobach poległych lub zmarłych lotników. W tym samym celu odwiedzają miejsce – pomnik katastrofy lotniczej z 1980 roku. Podobny cel przyświeca uczniom , którzy pod opieką prof. B. Piekarskiej porządkują pomnik pamięci Żołnierzy 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” przy ul. Instalatorów.

Nadal będziemy sprzątać, myć, zapalać znicze w miejscach, które są ważne dla przetrwania pamięci o wyjątkowych dla Polski i Polaków postaciach i wydarzeniach, dla podtrzymania świadomości narodowej i postaw patriotycznych.

Beata Piekarska