Zespół Szkół im. Bohaterów Narwiku

Technik informatyk

Komputery i systemy komputerowe stały się w XXI wieku nieodzownym elementem funkcjonowania naszego społeczeństwa, a każdego dnia słyszymy o nowinkach technologicznych, lub doświadczamy na własnej skórze nieustannie postępującego rozwoju branży IT. Za każdym komputerem i za każdym oprogramowaniem stoi jednak człowiek, potrzebny do zaprojektowania, zbudowania i eksploatacji całego ekosystemu. 

Zastanawia cię, co siedzi w środku tak często spotykanych na co dzień komputerów, lub chcesz zostać programistą i wziąć sposób, w jaki współpracujesz z komputerem w swoje własne ręce? Zapraszamy do zainteresowania się możliwościami, jakie otwiera przed Tobą wybór zawodu technika informatyka.

Jako jeden z uczniów na tym profilu możesz uczestniczyć w wielu zajęciach praktycznych związanych ze stroną sprzętową i software’ową obsługi i serwisu komputerów, a nawet pisać swoje własne programy czy projektować strony internetowe (Strona, którą właśnie odwiedzasz została w całości przygotowana przez informatyków z „Narwiku”).

Entuzjaści nowych rozwiązań technologicznych znajdą tu także wiele okazji do porozmawiania z nauczycielami i rówieśnikami o najnowszych zmianach na rynku elektroniki konsumenckiej, a nawet samodzielnie „dotknąć” najnowszych urządzeń na rynku, takich jak drukarki 3D lub podzespoły komputerowe przeznaczone dla profesjonalistów

Nauczysz się kilku języków programowania i zapoznasz  z zasadami działania urządzeń elektroniki konsumenckiej, oraz poznasz dokładnie „co w tranzystorach piszczy” (Poczucie bycia hakerem i rozumienia świata informatyki oraz możliwość popisania się przed rodziną czymś więcej niż resetem routera).

   • posługiwanie się wiedzą o budowie i działaniu systemów operacyjnych Windows i Linux
   • posługiwanie się językiem angielskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z pisanej po angielsku dokumentacji oprogramowania i sprzętu
   • obsługiwanie wybranych rodzajów sieci komputerowych
   • posługiwanie się typowym oprogramowaniem użytkowym i narzędziowym
   • dobieranie i konfigurowanie sprzętu i oprogramowania dla podstawowych zastosowań
   • posługiwanie się językami obsługi wybranych rodzajów baz danych, w tym językiem SQL
   • projektowanie i utrzymywanie baz danych i nadzorowanie ich pracy
   • programowanie w wybranych językach, w szczególności Pascal, C++ oraz ich praktyczne wykorzystanie do pisania programów i rozwiązywania postawionych problemów
   • opracowywanie algorytmów według podanych założeń, będących podstawą do samodzielnego wykonywania programów użytkowych
   • uruchamianie i obsługiwanie urządzeń peryferyjnych systemu komputerowego
   • usuwanie uszkodzeń powstających w urządzeniach systemu komputerowego oraz testowanie, jakości ich pracy
   • wykonywanie rozliczenia kosztów wyrobów i usług
   • organizowanie i utrzymywanie własnego stanowiska pracy i podległego zespołu zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa danych i procesów przetwarzania informacji

To wszystko może wydawać się bardzo skomplikowane, ale dzięki odpowiedniemu rozłożeniu materiału na kilka lat nauki, zarówno osoby już obeznane z komputerami i zainteresowane tematem, oraz te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z informatyką, będą mieć szansę przyswoić sobie cały zakres potrzebnej wiedzy. Przedmioty zawodowe, na jakie będziesz uczęszczać to:

 • Systemy operacyjne
 • Urządzenia techniki komputerowej
 • Sieci komputerowe
 • Witryny i aplikacje internetowe
 • Systemy baz danych
 • Pracownia diagnostyki i napraw urządzeń komputerowych
 • Administracja bazami danych

Przedmioty, jakie są rozszerzane na kierunku Technik Informatyk, to Fizyka i Matematyka. Ważne są także umiejętności językowe, ponieważ na dalszym etapie edukacji podręczniki po prostu nie są wydawane w polskich przekładach, a ty będziesz uczył się wprost z angielskich oryginałów.

Warto wspomnieć, że bardzo duży odsetek naszych absolwentów dostaje się do uczelni wyższych bez większych problemów, zdając egzaminy wstępne z dobrymi wynikami. Najpopularniejsze kierunki na jakie się decydują to informatyka, mechatronika.

Obecnie każda, nawet pozornie kompletnie niezwiązana z informatyką firma, posiada pewien rodzaj systemu komputerowego, a to oznacza, że zapotrzebowanie na rynku na osoby obeznane z komputerami, ich konfiguracją oraz działaniem, a także ludzi zaznajomionych z sieciami komputerowymi jest wysokie, oraz co ważne, pozostanie takim w przyszłości, co pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość na szanse znalezienia pracy po szkole.  

Nawet, jeśli później zdecydujesz się zmienić specjalizację w późniejszym życiu zawodowym, to znajomość podstaw informatyki może znacznie ułatwić naukę np. elektromechaniki lub mechatroniki.

Oczywiście informatyka to bardzo szerokie pojęcie, a po szkole możesz pracować zarówno jako programista, zawodowy serwisant sprzętu komputerowego, administrator sieci albo twórca stron internetowych.

Informatyka to obecnie najszybciej rozwijająca się gałąź nauki, zapuszczająca swoje macki w niemal każdą dziedzinę naszego codziennego życia, od medycyny po gastronomię, od lotów kosmicznych po eksplorację podmorskich głębin. Przyjdź, zobacz jak wygląda ten profil, a na pewno tego nie pożałujesz.

Skip to content